"Люди дезорієнтовані": Як допомогти постраждалим від лісових пожеж на Луганщині

Харківські волонтери нещодавно повернулися з Луганської області. Там вони не тільки передали гуманітарну допомогу, а й поспілкувалися з місцевими мешканцями про їх нагальні проблеми

Юлия Гуш
Журналист региональной редакции Depo.Харков
"Люди дезорієнтовані": Як допомогти пост…
Фото / УНИАН

Уже більше тижня країна спостерігає за пожежами на Луганщині. Хтось просто співчував луганчанам, які втратили домівки внаслідок такого лиха. А хтось вирішив їм допомогти. Зокрема харківські волонтери оголосили збір гуманітарної допомоги. Пунктом прийому став намет "Все для перемоги" на площі Свободи. Через деякий час там майже не вистачало вільного місця. Тому 5 жовтня волонтери зібрали всю гуманітарку та вирушили на Луганщину. У межах свого візиту вони відвідали такі населені пункти, як Муратово та Капітанове. Вони суттєво постраждали внаслідок тих пожеж.

"Одягу їм навезли багато, більше, ніж є потреба, – розповів волонтер та співкоординатор Харківського Євромайдану Борис Редін. – Але тим не менш, є дефіцит взуття. Потрібен теплий одяг. Бо скоро зима. Як вони будуть зимувати – незрозуміло. Як будуть відбудовуватися – також незрозуміло. Тобто люди зараз в шоці. Їм потрібне спілкування. Якщо є хтось, здатний допомагати на місцях через спілкування, то він там дуже потрібний. Бо люди дезорієнтовані, вони не знають, що робити. З одного боку, їх завалили різними подарунками. Але вони часто непотрібні. Це все одно як дарувати лисому гребінець".

Фото: ФБ Борис Редін

За словами волонтерів, на місцях є потреба в їжі, якої на даний момент просто не вистачає. Потрібні ліки, спідня та постільна білизна, засоби гігієни, миючі засоби, ковдри, посуд, корм для тварин. Нагальні потреби місцевих мешканців ще не були закриті.

"Я вже бачу, що харків’яни не залишилися байдужими, – зазначив харківський волонтер Роман Панарін. – За той день, коли ми оголосили збір гуманітарної допомоги, намет "Все для перемоги" був забитий повністю. З власного досвіду скажу, що, мабуть, не треба привозити нам жіноче взуття на шпильках. Як це час від часу траплялося. Навіщо воно потрібне? Треба приносити щось більш універсальне. І так як скоро буде насувати зима, потрібні теплі речі".

За словами Редіна, села вигоріли не повністю. Деяким мешканцям пощастило і вогонь не зачепив їхнє житло. Зараз люди гуртуються у вцілілих будинках. Як вони будуть жити і як отримають допомогу – це ще те питання. Як зазначив волонтер, у жителів тих селищ може виникнути проблема з відновленням житла. Справа в тому, що там майже всі будинки свого часу були куплені без переоформлення документів. Тоді це дозволило добряче зекономити. А тепер небажання місцевих мешканців перейматися питаннями бюрократії вилилося у велику проблему. Адже наразі незрозуміло, кому надавати допомогу. Бо законних володарів тих будинків нібито й немає.

Фото: ФБ Юрій Немикін

"Як і в останні шість років, це достатньо депресивне місце, – згадував Панарін. – Від того, що бачиш, від зруйнованих будівель залишається така пустка у душі. Коли бачиш людей, яким немає куди йти. Коли бачиш тих тварин, які ходять по селах без господарів. Є серед них покалічені. На це дуже важко дивитися. Звісно, що хочеться зарадити. І дуже приємно, що ми це робимо. Від цього стає якось легше".

За словами волонтерів, під час пожежі загинуло дуже багато тварин. Частина з них розбіглася і тепер змушена обходитися без піклування та їжі. Частина тварин отримала опіки та тепер потребує ветеринарної допомоги. Частину домашніх улюбленців волонтери привезли до Харкова.

"До найближчих міст привозять погорілих котів та собак, – розповів Панарін. – У них дуже розповсюджені ушкодження дихальних шляхів, опалення кінцівок та інших частин тіла, у них покручені вуса, опалені очі. Їм всім необхідна допомога і деяким із них – у Харкові. Наприклад, ми привезли п’ятьох кошенят. Тому що на місці їм не могли надати допомогу. Потрібно виділити їм місце тут, щоб прихистили. І, звісно, потрібні добрі руки".

Мешканці погорілих сіл розповідали, як пожежа нищила їх будівлі. Частки полум’я розносилися вітром, контролювати цей процес було неможливо. Траплялося так, що люди починали гасити один будинок, а одразу загорявся інший. Щодо причин тих пожеж, то жителі погорілих селищ переповідають різні версії. Згідно однієї з них, це зробили місцеві "братки". Бо є люди, яким потрібна земля під лісом, яку купувати взагалі заборонено. Але якщо ліс згорить – цю умову можна й обійти. Згідно з іншою версією, це була диверсія з боку Росії чи ДНР/ЛНР. Під час свого візиту волонтери бачили великі площі землі, які були чорними від попелу. Бачили зруйновані будівлі, вигорілий ліс. Бували на місці пожежі. За їх словами, це все справляє доволі гнітюче явище.

Фото: ФБ Юрій Немикін

"Там птахи не співають, жодної тваринки немає, – розповів Редін. – Навіть миші – і ті погоріли. Це величезна екологічна катастрофа. Потім, коли переходимо в села – там горілі хати. Горіли часом так, що позалишалися одні пічки. Ніби з хроніки Другої світової. Люди страждають психологічно. Вони дезорієнтовані. Вони у стані горя. Багато хто з них. Шкода, що я не зафіксував ці обличчя. Вони як з похорон. А з іншого боку, там є люди, у яких нічого не згоріло. І яким начебто добре. І тут є такий цікавий момент, як конфлікт емоцій. У мене нічого не згоріло, я тішусь. А в того згоріло, він плаче. І вони поруч один з одним, розумієте як? І погорільці живуть у тих, у кого нічого не згоріло. Зараз там хаос. Просто хаос. Але відновлюється та ж електрика, при нас вже підключали стовпи. І життя потроху повертається".

Все новости Харькова читайте на Depo.Харьков

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme