Як у Харкові рятують кажанів з усієї України (ФОТО)

Їх називають родичами Дракули та нічними жахіттями, люди намагаються уникати кажанів, а от харків’яни створили справжній прихисток для рукокрилих

Як у Харкові рятують кажанів з усієї Укр…

Ця маленька кімната на горішньому поверсі одного з офісних центрів Харкова ззовні нічим не відрізняється від інших. Але, відчинивши двері, потрапляєш у справжнє " царство кажанів".

Це приміщення єдиного в Україні центру реабілітації рукокрилих. Сюди передають кажанів не лише з Харкова та області, але й з інших регіонів, іноді досить віддалених. Тут не тільки вивчають цих тварин, але й буквально рятують їх від смерті.

Як у Харкові рятують кажанів з усієї України (ФОТО) - фото 1

Кажанів зберігають у полотняних мішечках, у кожної особини своя власна "маленька домівка". Спеціалісти пояснюють: рукокрилим потрібно висіти, в мішечках вони лапками чіпляються за тканину і знаходяться у зручному для них положенні.

Як у Харкові рятують кажанів з усієї України (ФОТО) - фото 2

Тих, хто вже впав в зимову сплячку, кладуть до холодильника, інших щодня дістають із мішечка, аби нагодувати. Годують кажанів по-одному і вручну. Працівники центру розповідають: для того, щоб нагодувати одну летючу мишу, треба витратити не менше 20 хвилин, адже процедура не з простих. Перед годуванням кажана треба зважити, потім розбудити, напоїти і годувати, аж поки ссавець не наїсться, а потім знову зважити, записати данні до персональної картки та повернути до мішечка. Годують кажанів комахами, за раз маленька особина з`їдає декілька десятків комах.

Як у Харкові рятують кажанів з усієї України (ФОТО) - фото 3

"Кажанів обов’язково треба тримати у захисних рукавицях. Вони можуть боляче вкусити. А ще два види – це пізній кажан і нічниця лісова – можуть переносити вірус сказу", - зазначає одна із засновниць центру Альона Прилуцька.

Як у Харкові рятують кажанів з усієї України (ФОТО) - фото 3

Прилуцька досліджує рукокрилих уже 9 років. Жінка зізнається, раніше тримала підопічних в себе вдома – просто в холодильнику. Тепер разом із колегами та волонтерами рятує кажанів у центрі. Спеціалісти розповідають, що під час холодного сезону в центрі знаходиться не менше 500 особин. Особливою категорією є поранені кажани. Найчастіше привозять мишок з переламами: люди неправильно їх беруть до рук і ламають їм крила та лапки.

Таким підопічним роблять операції, а потім залишають у волонтерів на "довічній реабілітації", адже самостійно полювати кажани вже не зможуть. Так, недавно пораненого кажана до центру передали аж із Одеси. Мишці зробили операцію, але, на жаль, вона померла. Зараз у центрі перебуває ще один травмований кажан, його знайшли на вулиці Космічній у центрі Харкова. У тваринки було зламане крило. Наразі рукокрилий почуває себе краще, хоча крило йому довелося ампутувати.

"Кажанів, які перебувають на "довічній реабілітації", ми беремо з собою на лекції, ми їздимо в школи, розповідаємо дітям, показуємо. І дійсно, от коли люди бачать живого кажана, вони змінюють своє ставлення. Люди бояться, думають, що вампіри, на жаль. Ну нічні тварини викликають страх, просто тому, що вони нічні тварини", - розповідає Прилуцька.

Як у Харкові рятують кажанів з усієї України (ФОТО) - фото 4

Також спеціалісти центру запустили "гарячу лінію" і в телефонному режимі консультують тих, хто не може передати кажана до спеціалістів, або вирішив залишити рудокрилого у якості домашнього улюбленця.

На Харківщині мешкає 14 видів кажанів. Одні з найбільш поширених – це руда вечірниця, нетопир середземноморський та двоколірний кажан. Їх не рідко можна зустріти й у самому місті. Найчастіше кажанів знаходять у будівлях Держпрому та університету ім. Каразіна. Нерідко кажанів також можна побачити у підвалах, віконних рамах старих будинків чи на горищах.

Як у Харкові рятують кажанів з усієї України (ФОТО) - фото 5

На всіх кажанів, які потрапляють до центру, надягають спеціальне кільце із порядковим номером. Така процедура кільцювання прийнята в усьому світі.

Наразі у центрі перебувають 32 особини. У найближчий час спеціалісти центру чекають "поповнення" - ще 67 рукокрилих. Тут летючі миші пробудуть до весни.

Як у Харкові рятують кажанів з усієї України (ФОТО) - фото 6

Що робити, якщо до квартири залетів кажан.

Дуже часто люди, які знаходять кажана в себе вдома, лякаються і викидають, або травмують рукокрилих. Спеціалісти центру реабілітації кажанів зазначають, що боятися кажанів не варто. Якщо кажан залетів до квартири у теплу пору року, просто відчиніть вікно і кажан вилетить сам. Якщо ж кажан потрапив до помешкання взимку, то його необхідно спіймати і передати спеціалістам. Для того, що спіймати кажана необхідно надягти рукавицю, дочекатися поки він сяде, а потім покласти до будь-якої коробки. У центрі зазначають, що всі рукокрилі є досить рідкісними і занесені до Червоної книги України, саме тому не варто вбивати чи викидати кажанів.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme