Як "Опоблок" вкоротив віку Харківському облвиборчкому

Хто дотримується духу, а хто букви Закону України "Про місцеві вибори" у питанні реєстрації "Опоблоку", в коментарі Depo.Харків розповіли політологи

Як "Опоблок" вкоротив віку Харківському…

Політолог Володимир Фесенко: "Наскільки я читав у повідомленнях новин, розпущено кілька виборчих комісій через проблеми, пов'язані з порушенням реєстрації окремих політичних сил, через невиконання рішення судів.

Я був присутній на прес-конференції, де комітет виборців наводив факти, що стосуються порушень з реєстрацією. Це, на мій погляд, найсерйозніша проблема на даному етапі виборчої кампанії. Як я розумію, досить суб'єктивно не допускалися окремі політичні сили до виборів, причому різні. Не можна сказати, що це були політичні мотиви. Не допускали, наскільки я знаю, і партію "Наш край", яку вважають близькою до влади багато журналістів та експертів, а їх не допускали в багатьох регіонах до виборів. Не допускали "Відродження", не допускали "Опозиційний блок". Можна список продовжувати.

Я гадаю, головний фактор - інтереси на місцях. Домінуючі інтереси тих чи інших політичних груп, еліт на місцях. Їхня боротьба призводила до подібних рішень. І перекосів у роботі виборчих комісій, коли перекупалися партійні квоти, як я розумію, і окремим політичним силам вдавалося встановити контроль над виборчими комісіями, і вони починали займатися свавіллям, беззаконням, що й призводило до подібних порушень. Так що я не беруся судити, були чи ні політичні мотиви у рішенні Центральної виборчої комісії, у мене немає для цього підстав. Але це явна реакція на серйозні порушення, на критику в ЗМІ, критику громадських організацій стосовно того, що дуже багато проблем із недопуском окремих політичних сил. Зараз дуже важливо зняти ті проблеми, які виникли з реєстрацією".

Керівник Харківського обласного відділення Комітету виборців України, політолог Михайло Камчатний: "Згідно з нашими спостереженнями, відмова в реєстрації "ОБ" була юридично обгрунтованою, оскільки була порушена процедура висування кандидатів, подача документів та інше. Ми припускаємо, що могло бути навмисне затягування реєстрації "ОБ" з боку органів юстиції, що не дозволило партії якісно організувати конференцію і подачу документів. Але з точки зору букви закону, і перша, і повторна відмови облвиборчкому мали під собою чіткі підстави.

ЦВК ж у критиці дій облТВК посилається на дух закону і вимагає зареєструвати згадану політичну силу. Які можуть бути варіанти розвитку подій? Часу для підготовки до дня голосування ще достатньо.

Але якщо нова комісія прийме таке ж саме рішення, як і попередня, то процес може затягнутися, що призведе до зриву виборів до Харківської обласної ради. Зрив виборів, за нашими оцінками, вигідний у першу чергу правлячій коаліції, рівень підтримки якої, згідно з останніми соцдослідженнями, неухильно знижується. А нинішній склад облради, здебільшого - колишні члени одіозної "Партії регіонів", які мігрували в партії коаліції, цілком договороздатні".

Політолог Юлія Біденко: "Якщо відмова Харківської обласної виборчої комісії була мотивована невідповідністю поданих "Опозиційним блоком" документів і порядку висування кандидатів, то рішення ЦВК базувалося на конституційному праві громадян брати участь у державному управлінні, а також вибирати і бути обраними. Раніше ЦВК зобов'язала окружну комісію зареєструвати обласний список "Опозиційного блоку", проте ТВК знову виявила порушення в документах і знову відмовила обласній організації партії.

Можна сказати, що рішення ЦВК має і ідеологічно-політичний характер, у той час, коли Харківська обласна виборча комісія керувалася не духом, а буквою закону.

Якщо поглянути на процес виборів ширше, не лише з позицій Харкова, то можна помітити, що схожі труднощі виникають у цілої низки місцевих організацій "Опозиційного блоку" в інших областях і населених пунктах. Можна припустити, що це пов'язано з певним рівнем внутріпартійної правової культури партії, а також підтверджує складність участі партій у виборах у зв'язку з недавньою зміною виборчого законодавства.

Технічно, за межі своїх повноважень ЦВК не виходить. Згідно із Законом "Про Центральну виборчу комісію" вона є комісією вищого рівня відносно всіх інших територіальних комісій - створює їх та припиняє їх повноваження.

Крім того, ЦВК здійснює функцію забезпечення дотримання Конституції і законодавства про вибори територіальними комісіями. Саме порушення Конституції України і ставиться за провину Харківській окружній комісії у відповідній постанові ЦВК №411 від 9.10.2015. Хоча можна зрозуміти і обгрунтувати алгоритм дій Харківської обласної комісії, яка діяла в рамках закону про вибори, на що, до речі, вказував член ЦВК Андрій Магера.

Політолог Валерій Дудко: "Рішення Центральної виборчої комісії розформувати Харківську обласну виборчу комісію не зовсім правильне. Пункти, які наводила Харківська обласна виборча комісія у відмові "Опозиційному блоку" не далекі від реальності, а саме: конференцію "Опозиційний блок" не проводив, представник від обласної виборчої комісії не був допущений до цього заходу, документи підписані не тією особою, хто має це зробити згідно із законом. Це відстоювання позиції Центральною виборчою комісією рішення суду, який не з'ясував деталі, свідчить про те, що на сьогодні Центральна виборча комісія перевищує свої повноваження. Вона йде на поводу тих публічних заяв, які переважно йдуть від представників "Опозиційного блоку" та їхніх прихильників".

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme