Прихильники ІДІЛ шукають підтримки у мечетях Харкова. Перші свідчення

Подвійний теракт, який стався 3 жовтня в столиці Іраку, додав до місць, де відбувається вербовка бойовиків "Ісламської держави", український Харків

Прихильники ІДІЛ шукають підтримки у меч…

5 жовтня міжнародний катарський телеканал Аl Jazeera оприлюднив інтерв'ю члена парламенту Йорданії Мазена Далаїна, син якого, терорист-смертник "Ісламської Держави" (ІДІЛ) Моххамад Далаїн минулого тижня підірвав себе в Іраку. Депутат заявив, що в Україні діють вербувальники ІДІЛ і його 23-річного сина пара азербайджанців завербувала в терористи саме в Харкові, де той навчався на медичному факультеті Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна (ХНУ).

Прихильники ІДІЛ шукають підтримки у мечетях Харкова. Перші свідчення - фото 1

Він також зазначив, що разом із сином до ІДІЛ приєдналася і його дружина - громадянка України. Чи Моххамад Далаїн єдиний із 1,5 тисяч йорданських студентів Харкова, кого завербувала "Ісламська держава", на цей час невідомо.

Хто такий терорист-смертник і водночас студент-медик Моххамад Далаїн

Кореспонденту Depo.Харків вдалося зустрітися з двоюрідним братом терориста, колишнім студентом-медиком ХНУ, а нині інтерном Харківського національного медичного університету на ім'я Аль-Далайєн Мутафер.

За словами чоловіка, настрої Моххамада стали більш радикальними цього року. Майбутній терорист-смертник відокремився від громади йорданських студентів, за релігійними законами прийняв шлюб із громадянкою України та "дуже сильно змінився".

"Він нормальний хлопець, він завжди приятелював із нами, спілкувався, разом гуляли. Все змінилося за два-три місяці. Він відокремився, він навіть не спілкувався. Його релігійність виявлялася в його словах. Він почав говорити, як справжній релігійний мусульманин. Він нам радив, що потрібно йти на правильний шлях. Він відпустив бороду, було помітно, що він пішов не тим шляхом, не шляхом навчання, а іншим", - згадує Мутафер.

За словами чоловіка, після масової бійки в харківському студмістечку 12 червня до Харкова прибув батько Моххамада. Однак студент-медик із незрозумілих причин у 20-х числах червня ще до від'їзду батька покинув територію України та полетів спочатку до Туреччини, а згодом до Сирії.

"Звичайно, ми здивувалися. Він не схожий на таких. Так, він поїхав воювати, але він не знав, куди поїхав, не знав, із ким він воюватиме. Ми до цього часу не віримо. Він дзвонив батькам звідти, і з Туреччини він дзвонив батькам, сказав, що поїхав туди (до Сирії - ред.). Він завжди дзвонив батькам, цікавився, як у них справи. Він був настільки вихований, уся родина вихована, гарна. Йому було 23 роки", - говорить Мутафер.

Прихильники ІДІЛ шукають підтримки у мечетях Харкова. Перші свідчення - фото 2

Він наголосив, що в Харкові ніколи не стикався з випадками, щоб хтось намагався завербувати для терористичних актів, для участі у війні тощо. "Ніхто з наших навіть не чув про таке", запевняє чоловік.

Терорист-смертник ІДІЛ у Харківському університеті

Заступник декана медичного факультету з роботи з іноземними студентами ХНУ Тетяна Севастьянова сказала, що інформація про теракт надійшла до університету зі ЗМІ тільки 6 жовтня, а офіційного підтвердження немає.

За її словами, Моххамад до цього часу формально залишається студентом другого курсу медичного факультету, однак його внесли до списку осіб, що не з'явилися на продовження навчання. "Він є нашим студентом. Але ми подали список студентів, що не приступили до занять, і вони вже розглядаються як претенденти на відрахування", - сказала Севастьянова.

"Він не був блискучим студентом, але закривав сесії вчасно, на трійки, нічого гарного і нічого поганого особливо сказати неможна. Це середньостатистичний студент, який відвідував, ходив і вчасно закривав сесії. За відомостями, за відвідуваністю він був нормальним студентом. Він закінчив у нас перший курс і перейшов на другий, спеціальності ще не отримав. Ще вчаться два брати. Сам він учився в університеті 1 рік", - додала вона.

У свою чергу заступник директора Центру міжнародної освіти з виховної роботи ХНУ Максим Бельовський наголосив, що особисто знайомився з батьком терориста.

Прихильники ІДІЛ шукають підтримки у мечетях Харкова. Перші свідчення - фото 3

Університетська анкета Моххамада Далаїна

"Знаю особисто батька, знаю брата. Дуже гарна родина. Ніколи не помічалися ніякі екстремістські нахили. Нормальні хлопці. Нічого поганого сказати не можу. З батьком ми познайомилися влітку, він приїжджав до сина. Щодо цього сина ніякого занепокоєння він не висловлював. Коли він приходив до мене, він приходив із іншим своїм сином, який навчається у нас в університеті. Вони приходили, ми просто розмовляли, ніяких таких тем, екстремістських ми не піднімали, просто спілкувалися. Це було на початку літа", - говорить він.

Прихильники ІДІЛ шукають підтримки у мечетях Харкова. Перші свідчення - фото 4

Університетська анкерта рідного брата Моххамада - Хамада Далаїна, який продовжує навчання в Харкові

Керівництво Центру міжнародної освіти ХНУ імені В. Н. Каразіна відкидає припущення, що студента завербували безпосередньо в Харкові. Вони припускають, що смертник симпатизував бойовикам, через Інтернет мав якісь домовленості, однак остаточне рішення про влиття до лав "Ісламської держави" він прийняв у Туреччині, куди відлетів після Харкова.

Студенти-йорданці харківського університету, із якими вдалося поспілкуватися кореспонденту, також заявляють, що безпосередньо в Харкові вони не стикалися з випадками вербування до ІДІЛ.

Студент Ахмед Мохамед говорить, що терорист-смертник у Харкові не ходив до мечеті. "Я чув від друзів, що він кожного дня в клуб ходив, пив алкоголь, наркотики. Це не вважається справжнім мусульманином. Хтось грав із ним, кажучи, що якщо вбивати поганих людей, то ти будеш у раю. Справжні мусульмани так не роблять", - говорить чоловік.

Він вислови переконання, що Моххамад Далаїн міг познайомитися з ідеями ІДІЛ через Інтернет, таким самим способом його могли завербувати.

Моххамад до мечеті не ходив

Голова йорданської громади в Харкові Ракі Равашдех, який народився і виріс у тому ж селі, що й терорист Моххамад, стверджує, що він був звичайною людиною: приїхав до Харкова на навчання, згодом одружився з українкою, яка невдовзі прийняла іслам, в особливій релігійності терорист-смертник не був помічений - мечеть не відвідував.

"Якби він ходив до мечеті, він у Сирію воювати не поїхав - його б відрадили. Для нас це був удар. Він поїхав воювати, але з ким, за кого?! Його вмовляли їхати туди мусульмани, але не араби", - переконаний Ракі.

Чи є серед студентів-арабів ще прихильники ІДІЛ, голова йорданської громади в Харкові не береться прогнозувати. "Мені ніхто про це не скаже, а я сам не дізнаюсь, що відбувається в голові іншої людини", - розводить руками він.

За його словами, дитину від першого шлюбу українки - хлопчика - подружжя забрало з собою.

Ісламський Харків потроху радикалізується

Мусульманка, яка мешкає в Харкові, Маліка не здивована появою в місті вербувальних бригад ІДІЛ. За її спостереженням, в останні роки відбувається помітна радикалізація ісламських духовних центрів.

Прихильники ІДІЛ шукають підтримки у мечетях Харкова. Перші свідчення - фото 5

"Все рідше за основу беруть Коран, як ґрунт духовної течії. Однак охочіше використовують хадіси - середньовічні арабські перекази, які мало того, що архаїчні, їх ще і трактують радикально, прямо як методичку до дії. Основна увага приділяється обряду, а не змісту. Серед вимог таких осередків - щоб жінка ходила обов'язково покрита, як мінімум хіджабом, хоча не всі народи, які сповідують іслам, залізно дотримуються цього правила", - зауважує Маліка.

Жінка обурюється, що іноді доходить до абсурду - не рекомендують дітям дивитися мультик про улюбленицю мільйонів дітей у всьому світі свинку Пепу, бо героїня дитячого мультсеріалу - харам, заборонена і нечиста в ісламі істота.

Поступово входить в побут мусульман Харкова багатоженство - один із імамів Раміль Ахметов, який пройшов навчання в Саудівській Аравії, взяв собі другу дружину. Так, Коран дозволяє мати чоловікам 4 дружини, але в Україні поки що головує Конституція і норми громадянського суспільства, а не закон шаріату.

За словами Малікі, центрів, де проповідують підкреслено консервативний іслам, в Харкові кілька. Серед них - ісламський культурний центр і мечеть "Аль-Манар" і мечеть при релігійній організації "Сунна" на Академіка Павлова.

В "Аль-Манар" немає радикальних настроїв, наполягає імам соборної мечеті "Фатіма", брат імама-багатожонця Ренат Ахметов. З приводу іншого закладу він не так категоричний і допускає, що серед прихожан центру є люди крайніх релігійних поглядів.

Прихильники ІДІЛ шукали підтримки у мечетях Харкова

З прихильниками ІДІЛ імаму Ахметову теж довелося зіткнутися. "Приходили хлопці, намагалися поширити ідеї ІДІЛ. Але ми їх відразу поставили на місце", - говорить імам.

Прихильники ІДІЛ шукають підтримки у мечетях Харкова. Перші свідчення - фото 6

До мечеті "Аль-Барокят" на Цигарівському провулку, яку відвідують чимало азербайджанців (а вербувальниками Моххамада, за відомостями Аl Jazeera, були саме азербайджанці), також навідувалися прихильники ІДІЛ, розповів імам Дамуралі Мададов. У цих людей були книги, які вони намагалися поширювати в Харкові.

"Так, вони приходили, але бачили, що ми не вітаємо їх переконання і не згодні з ними. Тому що їхні погляди призводять до розбрату, розколу. Їх було небагато, як правило, це були поодинокі візитери. Вони намагалися розповісти, як знають іслам, але ми їм приводили доводи з Корану. Після чого вони, не маючи аргументів проти, йшли, не визнавши, своєї неправоти і не показуючи своєї поразки", - розповів імам Дамуралі.

На цей час правоохоронні органи Харкова утримуються від будь-яких коментарів із цього приводу.

Більше новин про релігійне життя Харкова читайте на Depo.Харків

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme