Як переселенці у харківському модульному містечку переживають підвищення тарифів

З 1 липня в харківському модульному містечку для переселенців із зони АТО втричі підвищують тарифи

Як переселенці у харківському модульному…

Модульне містечко для переселенців з Донбасу, розташоване поблизу харківського аеропорту на проспекті Ландау (раніше - СРСР), почали будувати в жовтні 2014-го.

Будиночки з німецьких комплектуючих збирали українські будівельники під керівництвом німецьких же інженерів. За три місяці, 21 січня 2015-го, в містечко прибули перші переселенці.

Пріоритет під час розселення отримали багатодітні сім'ї та інваліди. Станом на 24 червня 2016-го в містечку проживає 406 людей, в тому числі 187 дитини та 35 інвалідів. Деякі живуть тут уже півтора року - за правилами, переселенці можуть укласти договір на півроку з можливістю пролонгації.

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 1

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 2

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 3

Громадський транспорт від комунального ринку до містечка не ходить, запевняє кондуктор тролейбуса. Доводиться йти близько 20 хвилин уздовж розпеченої траси - не найприємніше задоволення.

Переселенці ж кажуть, що не все так погано. Просто потрібно було їхати від Одеської - проспектом Ландау ходить маршрутка, яка зупиняється біля містечка на вимогу. "Забирає нас на зупинці, тобто ми можемо на аеропорт, на Одеську поїхати або до Салюта. Але на це не скаржимося", - каже мешканка містечка Олена.

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 3

Олена, мати дев'ятьох дітей, в модульному містечку живе близько року. Приїхала з Лутугинського району Луганської області. До подорожчання восьмимісний будиночок обходився їй у 1150 грн на місяць. З 1 липня вона змушена платити майже в три рази більше. Крім того, гроші доведеться віддавати на пральню та дотримуватися пропускного режиму - тепер о 23:00 містечко буде закриватися.

"Тут багатодітні сім'ї, інваліди, які отримують 3-4 тис. грн, - каже жінка, тримаючи за руку одного зі своїх дітей, хлопчика років 10. - Віддати три з них і залишитися з тисячею? По булці хліба в день купувати, а медикаменти на що, якщо у інвалідів вони по 1,5-2 тис. грн? Б'ємо в усі інстанції, дзвонимо по всіх каналах, просимо телебачення приїхати. У Запоріжжі, Нікополі, Дніпропетровську - по 150 грн з людини платять. 1,5 тис. грн для нас десятьох - це було б нормально, але не 3 тис. Я не знаю, до кого звертатися. Як мама багатодітна прошу і за себе, і за всіх інвалідів: зробили б нам, як у всіх інших модульних містечках, - ніхто б не заперечував і платили б".

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 4

Олена незадоволена і умовами проживання. "У будиночках дуже спекотно, у дітей кров з носа йде, - розповідає вона. - Взимку тепло, добре, але влітку дуже спекотно. Кондиціонерів немає, один вентилятор. Він ганяє тепле повітря, тому це марно. Тільки ввечері діти виходять, дихають. Але немає дерев, щоб сховатися".

Хто не хоче платити - до побачення

Німці, які брали участь в будівництві містечка, допомагали переселенцям увесь минулий рік - на їхні гроші закупили спортивний майданчик для гри в футбол, волейбол і баскетбол, а також нові "зимові" модулі. В цьому році, стверджують у міськраді, Німеччина не надавала фінансової підтримки, а всі витрати, пов'язані з підтримкою і розвитком інфраструктури містечка, несе міський бюджет.

"У 2016-му році комунальними службами були викладені тротуарні доріжки для комфортного пересування людей з обмеженими можливостями, облаштовані дитячі майданчики, щодня ведеться робота з благоустрою території (альтанки, озеленення). На території функціонує бібліотека. На сьогоднішній день активно ведеться благоустрій прилеглої території до модульного містечка, де розташований спортивний майданчик. Забезпечено цілодобова охорона містечка. Відкрито нову зупинку громадського транспорту. Встановлено термінал для оплати різних видів послуг, включаючи комунальні", - наголошують у міськраді.

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 5

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 6

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 7

Вікторія живе в модульному містечку з лютого 2015-го. Вона приїхала до Харкова з Брянки Луганської області разом з шістьма дітьми. Жінка каже, що раніше платила за проживання 118 грн з людини (загалом - 826 грн), тепер будиночок обійдеться їй у 2816 грн.

"Восьмимісний будиночок коштує 2816 грн незалежно від того, скільки живе: чотири людини, двадцять людей - платиш за вісім осіб, - розповідає жінка. - Нас у будиночку сім. Якщо не хочете платити за восьмого - ми вам підселимо когось. Куди? У мене шестеро дітей, і ще когось чужого до мене? Хто не хоче платити - до побачення. Вони прекрасно розуміють, що повертатися нам нема куди. Звідси виганяють будь-якими шляхами. Йдіть хоч під парканом живіть".

За словами переселенки, тарифи в інших модульних містах - Кривому Розі і Дніпропетровську - залишилися, якими і були. "Як платили по 150 грн з людини, так і платять. Тільки в Харкові підняли. Вирішили провести експеримент - якщо в Харкові пройде, підвищать і там", - запевняє вона.

Жінка каже, що не може оформити субсидію, тому що житло в модульному містечку прирівнюється до готельного типу. "Квартиру зняти нам не можна, тому що нас багато. Нас сім чоловік і кішка ще", - продовжує вона.

Вікторія пропонує заглянути всередину будиночка. На вході - кухня. На плиті кипить каструля з водою. Душно. Проходимо в кімнату. Крихітне приміщення впритул заставлено двоярусними ліжками, на одному з яких грає маленька дівчинка. Праворуч - стара шафа. Поруч із ним - письмовий стіл, за яким із ноутбуком сидить хлопець. "Здрастуйте", - ненадовго відривається він від екрану.

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 9

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 8

"Я поставила картоплю варити, дихати неможливо, - каже жінка. - У кімнаті живуть п'ятеро людей. Ліжко на ліжку, і ще одну людину хочуть підселити. Куди? У мене п'ята дитина йде до школи, а уроки робити нема де - один стіл на всю родину. Меблі ми вже купили, тому що речі дівати нікуди. Витяжки немає, вентиляції немає. Взимку під ліжко нічого не покладеш - там вода ллється. З вікон йде конденсат. Кожен ранок починається з ганчірочки. А ось дивіться (Вікторія показує на тріщину на стелі), тут уже дірки починаються. За що платити гроші?"

Платити втридорога: як у харківському модульному містечку переселенці з Донбасу переживають підвищення тарифів - фото 9

Переселенка розповідає, що на території містечка мало зелені, та й ту жителі посадили самі. Тіні на вулиці немає - від спеки не сховаєшся. "У Дніпропетровську - вчора читала - переробляють школи, садочки, гуртожитки, заселяють туди постійно переселенців, - розмірковує Вікторія. - У Харкові стільки будинків стоять старих, зруйнованих. Невже їх не можна відремонтувати, заселити туди людей? Зайдеш в Інтернет - кожен день виділяють мільярди доларів на переселенців. Де вони? Німеччина, Угорщина, Швеція, Польща допомагають, тільки грошей цих ніхто не бачить. Вже можна було кожному по квартирі придбати на ці гроші".

Незважаючи на невдоволення умовами та тарифами модульного містечка, повертатися додому, як і багато переселенців, Вікторія поки не планує. "Повертатися додому ми не збираємося. Поки там не буде України, я туди взагалі не поїду", - резюмує жінка.

Офіційно

З 1 липня 2016 року місцевий бюджет буде покривати 50% комунальних витрат, а решту - переселенці, які проживають в модульному містечку, пояснюють в міськраді. З липня 2016 року вартість проживання в модульному містечку складе 352 гривні на місяць з людини. До вищезазначеного періоду проживання в модульному містечку становило 118 гривень, підняття цін на комунальні послуги обумовлене зростанням тарифів.

У вартість проживання в модульному містечку входять наступні комунальні послуги: вивезення сміття, прибирання території, благоустрій і техобслуговування систем. Також включені тарифи на воду, водовідведення та електроенергію. Надаються послуги пральні, цілодобової охорони, інтернету та телебачення".

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme