UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

І вашим, і нашим: Кому з російських співаків СБУ дозволяє виступати в анексованому Криму

СБУ на три роки заборонила в'їзд в Україну учасниці "Євробачення-2017" від Росії Юлії Самойловій

І вашим, і нашим: Кому з російських спів…

Рішення було прийнято у зв'язку з тим, що у 2015-му році російська співачка дала концерт у анексованому Криму. Однак чимало виконавців із РФ, які виступали на окупованому півострові, продовжують гастролювати на материковій Україні при мовчазному потуранні правоохоронних органів.

Сісти на два стільці

За три роки після анексії Криму російські виконавці продовжують вільно виступати як на окупованому півострові, так і на материковій Україні: дивлячись українські афіші на найближчий рік, можна знайти чимало імен росіян, які скомпрометували себе кримськими концертами.

Серед них - російський виконавець Дельфін (справжнє ім'я – Андрій Лисіков). 24 лютого цього року Лисіков виступив у Сімферополі, наступного дня - у Севастополі. Проте це не збентежило організаторів київського фестивалю Atlas Weekend, що в минулому році зібрав близько 60 тисяч глядачів, - музиканта заявили в якості одного з хедлайнерів заходу, який пройде в столиці з 28 червня по 2 липня. Те ж саме стосується і російських інді-рокерів Therr Maitz: 12 серпня 2015 року група виступила в Ялті, однак, і цього організатори Atlas Weekend не помітили - виступ групи також анонсовано на найбільшому київському оупен-ейрі.

Російський репер Слава КПРС (справжнє ім'я – В'ячеслав Карелін), псевдонім якого підпадає під закон про декомунізацію, що забороняє, зокрема, пропаганду тоталітарних гасел, також збирається за один тур відвідати як Україну, так і анексований Крим - 13 травня у музиканта запланований концерт у Севастополі, а 20 та 21 травня - в Харкові та Києві відповідно.

Білоруський гітарист Дідюдя взагалі виступає на окупованому півострові ледь не щороку: 8 вересня 2014 він дав концерт у Сімферополі, 9 вересня 2014 року - в Севастополі, 13 липня 2015 – знов у Сімферополі, 14 липня 2015 - в Ялті, 15 липня 2015 - в Севастополі. При цьому музикант їздить у тури й по містах України: наприклад, 8 грудня 2015 він виступив у престижному "Жовтневому палаці" у столиці. Найближчим часом у музиканта знову анонсовані концерти в Україні: 26 березня - в Харкові, 27 березня - у Дніпрі, а 31 березня - в Києві.

Російська поп-співачка Кристина Орбакайте також відзначилася в анексованому Криму - 13 червня 2014 вона виступила в Севастополі в рамках святкування там "Днів Москви". На березень 2017 року в артистки був анонсований український тур. За місяць до цього активісти звернулися до СБУ з вимогою заборонити її гастролі в Україні. Незабаром Орбакайте перенесла концерти - нібито "через неможливість забезпечення безпеки її колективу й глядачів напередодні проведення "Євробачення". Проте 25 вересня співачка все ж планує виступити в Харкові, 26 вересня - в Києві, а 27 вересня - у Дніпрі.

Подібних прикладів із часів анексії Криму - безліч.

Що говорить закон

Майже два роки тому, 4 червня 2015 року, Кабмін прийняв постанову №367 (саме на підставі порушення постанови №367 СБУ заборонила в'їзд учасниці "Євробачення-2017" від Росії Юлії Самойловій), що регулює порядок в'їзду та виїзду до окупованого РФ Криму. Згідно з документом, іноземці повинні отримати спеціальний дозвіл для в'їзду на півострів, яке видає територіальний орган Державної міграційної служби України. Рішення про видачу дозволу або відмову приймає начальник територіального органу ДМС або його заступник у термін, що не перевищує п'ять діб із моменту подачі документів.

У законі чітко прописані підстави для видачі такого дозволу іноземцям. На сьогоднішній день до них відносяться:

- проживання у Криму близьких родичів;

- розміщення на окупованому півострові місць поховання близьких родичів;

- смерть близьких родичів, які проживали в Криму;

- наявність права власності на об'єкти нерухомості на анексованій території;

- необхідність участі в забезпеченні захисту національних інтересів України для звільнення від окупації;

- необхідність здійснення дипломатичних та консульських функцій;

- здійснення регулярних поїздок до Криму, пов'язаних із трудовою діяльністю працівників залізниці.

Утім, у міграційній службі України не дають чіткої відповіді на питання, чи можуть російські виконавці, маючи спеціальний дозвіл на в'їзд до Криму, виступати на півострові.

"Ми даємо дозвіл на в'їзд до Криму іноземцям за визначеними підставами, не більше того, - розповів керівник прес-служби ДМС Сергій Гунько. - У постанові є вичерпний список причин для [отримання] дозволу. На міграційну службу покладено контроль підстав для відвідування Криму. Є підстави - ми видаємо [спеціальний дозвіл], немає підстав - ми не видаємо. Але це не означає, що ми диктуємо умови, що людина там повинна робити. Я не можу вам сказати [чи мають російські виконавці право давати концерти у Криму], ми не займаємося трудовою міграцією. Це не моя компетенція".

У відомстві також запевняють, що контролювати виступи російських виконавців у Криму вкрай складно.

"Ви хочете логічно вивести, що якщо людина поїхала до родичів і там десь заспівала на концерті, отримала якісь гроші, то вона скоїла якийсь злочин? – зауважує Гунько. - Я не думаю, що ви зможете в українському законодавстві цей ланцюжок відстежити, це складно. Як ви собі уявляєте контроль? Сам факт концерту не доводиться фотографіями з "Фейсбуку", ви зрозумійте правильно. Докази виглядають трошки по-іншому. Але суть в іншому - навіщо контролювати це?"

На питання, чи мають конкретні російські виконавці дозвіл на виступи в Криму у ДМС не відповіли, посилаючись на Закон про персональні дані.

Забороняють після скандалів

Як показує практика, не дивлячись на те, що російські виконавці, які виступають в Криму, порушують закон, правоохоронні органи реагують вибірково, а українська сторона продовжує надавати артистам із РФ концертні майданчики.

Єдине, що дійсно впливає на зміну ситуації, - це скандали. Наприклад, у 2015-му році сербський композитор Горан Брегович, який виступив в окупованому Севастополі та заявив на прес-конференції про "велич, яка йде з Росії", змушений був скасувати український тур через суспільний резонанс. Аналогічна ситуація виникла з концертом в Одесі репера та близького друга Рамзана Кадирова Тіматі, який раніше порівняв Україну з "молодшим братом, який важко запив або сів на наркотики" - після втручання тодішнього губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі організатори скасували його виступ.

У той же час резидентку лейлба Тіматі Black Star Inc. Христину Сі не пустили прикордонники, до того ж заборонивши її в'їзд на три роки у зв'язку з тим, що в серпні 2016 року вона виступила в Криму; а російській співачці, уродженці Києва Наташі Корольовій (справжнє прізвище - Поривай) на п'ять років заборонила в'їзд СБУ "за дії, що суперечать інтересам країни", втім, пустивши її на похорон бабусі в Київ.

Про те, як складеться доля інших російських виконавців, які анонсували концерти на материковій Україні після виступів в анексованому Криму, дізнаємося вже найближчим часом.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme