Чому священики їдуть на фронт

На передовій капелани рятують бійців від самогубств, лікують душевні рани від давніх війн та готують бійцям обід

Чому священики їдуть на фронт…

Пішов на фронт замість сина

"Мій син-студент, йому 22 роки, потайки двічі спробував піти в армію – спочатку до ВСУ, потім до Нацгвардії, але його не взяли за станом здоров'я. Однак повинен же хтось від нашого роду захищати країну. Тому, коли наш правлячий архієрей Харківський і Богодухівський Митрофан сказав, що від єпархії хтось повинен їхати на фронт, я зголосився", - розповідає 48-річний харків'янин отець Геннадій Рохманійко із храму Іоанна Богослова Української Православної Церкви Київського патріархату, який зараз перебуває в зоні АТО в якості військового священика.

Чому священики їдуть на фронт - фото 1

На фото: отець Геннадій з бійцями свого підрозділу

48-річний отець Максим Стрихар, настоятель парафії Святого Юрія Переможця Української Автокефальної Православної церкви, от-от одягне форму військового священика. Вперше про службу капеланом він подумав рік тому. Тоді отець Максим відвідував Центральний військовий шпиталь у Києві – сповідував і причащав бійців. У лютому з волонтерами почав їздити на передову в Луганську і в Донецьку області. "Йшли туди, де бійцям було найважче – там якраз перебували хлопці, які нещодавно вийшли з донецького аеропорту. Військові на передовій особливо потребують допомоги, і церква повинна бути першою, хто їх підтримує. До того ж, перебуваючи на фронті, мені легше зрозуміти людину, те, через що вона пройшла", - пояснює отець Максим.

Чому священики їдуть на фронт - фото 2

На фото: отець Максим на фронті

У цьому році Українська Православна церква Київського патріархату разом із Генштабом створила пілотний проект: посилає на службу до зони АТО капеланів, перевірених, які мають пастирський досвід. Перша ротація була в серпні, зараз закінчується друга і в жовтні розпочнеться третя. Військові священики перебувають на фронті 30 діб, потім три місяці відпочинку – і знову повертаються на передову. "Із початку військових дій у "волонтерському форматі" брав участь майже кожен священик. А після систематизації було 3 хвилі. Під час першої на фронт поїхали 36 осіб, другої – 75 чоловік, і в жовтні, під час третьої, очікується 72 людини. У цілому близько 200 священиків за 3 місяці", - повідомило Depo.Харків Синодальне управління військового духовенства УПЦ КП.

Чому священики їдуть на фронт - фото 3

На фото: Синодальне цправління військового духовенства УПЦ КП

Урятував бійця від самогубства

Зараз отець Геннадій Рохманійко перебуває в Пісках у 93-ій бригаді – до цього підрозділу він потрапив рік тому, коли відвідував військових разом із волонтерами. І саме сюди він попросився знову, коли рушив на фронт уже в якості капелана. "Я служив у радянській армії. А тим, хто має такий досвід перебування у збройних силах, легше знаходитися на фронті", - пояснює священик.

У перший день перебування на фронті капелан не встиг навіть розібрати речей, як доля привела до нього бійця, який потребував допомоги. "Вранці, на початку сьомої години, я вийшов умитися, роздивлявся все навкруги… До мене підійшов боєць, прочитав нашивку "військовий священик" і каже: "А можна з вами поговорити? Мене переслідують думки про самогубство". З'ясувалося, що досвідчений вояк, який уже пройшов горнило, якось під час обстрілів злякався і залишив свої позиції. І це його дуже гнітило. А лукавий же ловить людину на самому слабкому. Я провів півдня з цим хлопчиною: довго з ним розмовляв, він сповідався мені. Моя служба почалася з того, що я працював не стільки як священик, як психолог. І коли воїн відбув на позиції, я подумав, що заради одного цього бійця варто було їхати сюди. Це був знак", – пригадує отець Геннадій.

Чому священики їдуть на фронт - фото 4

Найбільше воїнам болить, що вони змушені вбивати, зазначає отець Максим, розмірковують, чи не є це порушенням заповіді. "Тут потрібен дуже тонкий підхід до людей, аби не викривити заповіді. І водночас, щоб іще більшої травми не завдати, щоб воїн відчув, що є Божа ласка, що він не відкинутий церквою. Треба надати людині змогу жити далі", - каже майбутній капелан. До того ж є чимало бійців із застарілими душевними травмами ще з часів афганської війни, які служили льотчиками та бомбардували села, корегували вогонь по аулах, де були лише жінки й діти. І вони не мають спокою ще з тих часів, а тут нові переживання додались.

Бійці "Правого сектору" тримали Великий піст на передовій

Рівень воцерковлення бійців дуже низький – чимало таких, які жодного разу не сповідалися й не причащалися, лише колись у дитинстві були хрещені, зазначають священики. До того ж військові не звикли бачити, щоб капелан ішов до них, каже отець Максим. "Приїжджаємо на передову, кажемо, що завтра будемо служити літургію, якщо є бажання, приходьте сповідатися. Є відкриті люди, які відразу підходять. І є такі, що спочатку приглядаються, що за священик. Потім хтось у чергу стає, із часом усі починають відкриватися", - говорить отець Максим.

Але на війні немає місця атеїзму, і згодом молитися починають навіть запеклі скептики. І до сповіді бійці з передової йдуть охоче: бо вдень тихо, а вночі тривають реальні перестрілки, розповідає отець Геннадій. "У нас обладнана капличка, і бійці відвідують її, якщо в них виникає потреба поспілкуватися із священиком. А коли приходить час причастя, підходять усі – і римо-католики, і греко-католики, і протестанти – я приймаю усіх, і вони причащаються святими дарами", - мовить харківський священик.

Є на передовій і такі бійці, що навіть тримають піст. Хоча взагалі під час військових дій людей звільняють від церковних обмежень у їжі. "Але у Пісках воїни із "Правого Сектору" і Дніпро-1 тримали Великий піст, хоча знаходились у нелюдських умовах. Ці хлопці були із Західної України, вони дома тримали піст, тому для них це було природно", - розповів отець Максим.

На передовій люди взагалі вражають силою духу, наголошує киянин. "Там те саме, що було колись на Майдані, – справжня християнська атмосфера. На жаль, зараз, під час перемир'я, примусової мобілізації бойовий дух падає, і з'являються деякі проблеми", - із прикрістю зазначає отець Максим.

Чому священики їдуть на фронт - фото 5

На фото: отець Максим

Священик ділить побут із солдатами та готує їм їжу

Побут священика на фронті – точнісінько такий самий, як і у звичайних бійців, розповідає отець Геннадій. "Я живу так, як пересічний солдат. В офіцерів є певні преференції, а я мешкаю разом із бійцями, сплю в підвалі. Єдине, що я взяв на себе – обов'язок готувати їжу. Бо воїни цілу ніч чергують, уранці лягають спати, а я їм варю, наприклад, борщ. І хлопці прокидаються, а все гаряче стоїть на столі! Не знаю, наскільки це все у мене виходить, але тарілки завжди порожні", - сміється військовий священик.

На фронті отець Геннадій багато фотографує. На його світлинах не лише захисники, а й будинки, травмовані війною, із дірявими зіницями замість вікон. Поля із соняшниками, які скосили рясні обстріли. Одне діло, спостерігати за війною по телевізору чи читати про неї у газетах, але зовсім інша справа – бачити все на власні очі. "Піски зруйновані вщент, жодного цілого будинку. Це фантастична, але абсолютно реальна картина, яка справляє дуже гнітюче враження на людину. А бійці перебувають тут щодня", - ділиться враженнями отець Геннадій.

Чому священики їдуть на фронт - фото 6

На фото: отець Максим із військовими

Аби якось відволіктися від щоденних обстрілів, воїни то кошеня пригріють, то цуцика підберуть. І навіть тримають імпровізоване домашнє господарство. "Коти, собаки бігають, в одному із підрозділів коза живе – молочко дає. Курочка свіжі яйця несе. Є у нас навіть такі індивідууми, які завели свиней. От свинка Фрося живе – прикольна така! І коли її вигулює господар – це справжнє шоу! Бійці фотографують її, сміються. Вони збирають для неї кропивку, якщо є можливість, купують маленькій свинці молока. Я думаю, що Фрося – це майбутня шинка, хоча, хто його знає", - жартує отець Геннадій.

Військові священики можуть увійти до штатних підрозділів ЗСУ

Зараз у зоні АТО перебуває 107 капеланів, із них 1 від УПЦ МП, повідомив кореспонденту Depo.Харків прес-секретар Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов.

Буває, що в кожному батальйоні є капелани. "У Луганській області я частіше зустрічав священиків від УПЦ КП, у Донецькій – від УГКЦ", - зазначив прес-офіцер сектору "М" Дмитро Горбунов.

"Згідно положенню, у зону АТО ми повинні направляти священиків після узгодження із міжконфесійної радою. Наразі така робота налагоджена з УПЦ КП і з УГКЦ, які мають усі домовленості з Генеральним штабом. Більше того, зараз готується положення, щоб військові священики увійшли до складу штатних підрозділів ЗСУ", - розповів директор департаменту соціальної та гуманітарної політики Міноборони полковник Валентин Федічев.

Чому священики їдуть на фронт - фото 7

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme