Багато експертів пророкували Харківській області колапс, - Світлична
Заступник голови Харківської облдержадміністрації Юлія Світлична в інтерв’ю Depo.Харків розповіла про результати візиту делегації області до Китаю та США
- Харків
-
11 березня 2016 09:55
З Юлією Світличною ми планували зустрітися і поговорити після її візиту в Китай. Але не склалося. Однак після візиту в США тягнути вже було нікуди. І тому, коли жінки святкували 8 березня, ми зустрілися і розмовляли про економіку регіону, інвестиції з Китаю, перспективи співпраці з США, Індією і Німеччиною. Розмова вийшла ґрунтовною і глибокою, склалося розуміння цілісної картини регіональних перспектив та напрямків нинішньої і майбутньої роботи обласної влади.
- Оцініть соціально-економічну ситуацію в Харківській області? Що змінилося за останні два роки? Які підсумки попереднього року?
- Серед усіх регіонів країни, де вдалося зберегти мир, Харківська область зазнала, напевно, найважчого економічного удару. Багато шановних експертів нам пророкували колапс, виходячи з наявних особливостей та наявності ризиків: це і географічне положення, і вже стала кон'юнктура ринку Харківської області, і неоднозначні настрої жителів регіону, постійні атаки з боку Російської Федерації.
Звичайно, ми далекі від думки, що нам все вже вдалося зробити в Харківській області і вже все добре. Але в порівнянні з тим, як могло бути, і як є зараз, можна однозначно сказати, що ми досягли хороших результатів. За рейтинговою оцінкою Кабінету міністрів Харківська область займає четверте місце серед всіх регіонів України щодо соціально-економічного розвитку. Я думаю, що це досить хороший результат.
Якщо говорити про результати, то можна виділити декілька. Якщо брати прибуток, то промислові підприємства Харківської області в 2015 році спрацювали на + 25% по відношенню до 2014 року. Ми наростили матеріально-технічну базу в сфері освіти і охорони здоров'я, відновили ті програми, які були втрачені в попередні роки. У цей складний кризовий воєнний час при обмеженому фінансовому ресурсі відновили програму "Шкільний автобус". Розморожене будівництво довгобудів в області. Для реконструкції та розвитку задіяні бюджети всіх рівнів. Як результат, сьогодні проводяться роботи по відновленню Харківської філармонії, а Харківський метрополітен - єдиний в Україні в сьогоднішніх умовах розвивається і будує нові станції.
- Чи допомагає процесу відновлення Харківської області бюджетна децентралізація?
- Безумовно, бюджетна децентралізація дала Харківській області в цілому + 30% фінансів. Це вільний ресурс, який можна перерозподілити, якісно використовувати і отримати результат. Якщо ми говоримо про розвиток, то в принципі, фінансуючи всі сфери господарської діяльності, ми зміцнюємо економіку області.
- У нинішній ситуації без допомоги іноземних партнерів Україні буде вкрай складно обійтися. Минулого тижня закінчився візит делегації Харківської області в США. Розкажіть про основні домовленості і результати візиту.
- Харківська область вкрай активна в налагодженні зовнішніх торгово-економічних зв'язків. На запрошення Організації Євразійських Демократичних Ініціатив, Центру міжнародного приватного підприємництва і ряду інших урядових і громадських організацій ми відвідали Сполучені Штати Америки. Всі фінансові витрати на себе взяла американська сторона.
Основні цілі, які ми перед собою ставили - це розповісти про потенціал Харківської області, зацікавити американських партнерів у спільному веденні бізнесу, а також добитися від урядових і громадських організацій впровадження нових програм, фінансування, підтримки в тих починаннях, які ми вже робимо на території області.
- Конкретні домовленості досягнуті? Можливо, підписані якісь договори?
- За п'ять робочих днів вдалося провести близько 20 зустрічей. Були проведені переговори з представниками Бруклінської торгової палати, яка є найбільшою і найвпливовішою торговою палатою Нью-Йорка і однією з найбільших в Сполучених Штатах Америки, в її склад входять більше 2 тисяч підприємств. Вдалося домовитися про розширення присутності американських підприємств на території Харківської області. Основний нахил буде зроблений на промисловість, так як вже два американських гіганта працюють в Харкові - Holtec і Babcock and Wilcox. Цей напрямок будемо і надалі розвивати.
Також вдалося домовитися про підписання спільного контракту Торгової палати Харківської області та Бруклінської торгової палати.
Була зустріч з представниками інвестиційних фондів і бізнес-акціонерами. Сумарна вартість активів яких близько 100 млрд дол. Прийшли до висновку, що ми створюємо постійно діючу інформаційну основу і консалтинговий майданчик, щоб розвивати наші взаємини. Плюс до всього, готуємо проекти з модернізації та створення нових виробництв на території Харківської області.
- Тобто американські інвестори вже готові вкладати гроші, щоб створити якесь виробництво на території Харківської області?
- Йде процес, ми визначили декілька напрямів, які будуть і є потенційними в Харківській області для спільної співпраці. Це промисловість, АПК, сфера IT-технологій, досить багато іншого, що цікаве нашим партнерам, як у взаємній кооперації, так і в налагодженні або в модернізації наших виробництв.
Ми зустрілися з Агентством міжнародного співробітництва (USAID) та конкретно домовилися про підтримку підприємств сфери АПК. Ми визначили візит представників USAID в Харківську область на червень. Вони приїдуть з пропозиціями в частині кредитування, консультаційної підтримки та, можливо, з обміну досвідом у різних напрямках.
Також ми запропонували фінансування програми розвитку громадянського суспільства, яке формуємо на сьогоднішній день в Харківській області. Сподіваюся, ми доб'ємося підтримки від наших міжнародних партнерів і залучимо їх і до цієї діяльності.
Крім того, ми провели зустрічі з Торгівельним представником США по Україні, який є провідним переговірником щодо вступу країн до СОТ, а також з керівником Європейського офісу Управління міжнародної торгівлі США. Мета - інформувати про можливості регіону і визначити сфери для потенційної взаємодії. Домовилися про те, що вже в березні в Харківську область приїде керівник Управління міжнародної торгівлі США, який відвідає підприємства, зустрінеться з бізнесом, як великим, так малим і середнім, і запропонує конкретні проекти.
Американський Центр міжнародного приватного підприємництва готовий задіяти експертів з новими консультаційними програмами по боротьбі з корупцією, децентралізації і детінізації економіки.
До речі, про децентралізацію. Харківська область спільно з Міжнародним республіканським інститутом підписала Меморандум про взаєморозуміння, де передбачено фінансування і підтримка з боку міжнародних партнерів процесу децентралізації на території Харківської області.
Ми провели досить багато зустрічей на серйозному політичному рівні в Конгресі США. З конгресменом Еліотом Енгелем, який є архітектором санкцій відносно Російської Федерації, підтримує Україну, є одним з основних лобістів інтересів України на території Сполучених Штатів і геополітичній арені. До речі, він обирається 14-й раз поспіль. Ми говорили про ситуацію в Харківській області, про ті кроки, які робимо, про ті результати, яких змогли добитися. В результаті зустрічі ми отримали схвалення і підтримку всіх тих кроків, які ми робимо на території Харківської області. Домовилися, що пан Еліот приїде після проведення виборів Президента США в Харківську область. Це буде в кінці осені, можливо, на початку зими.
Губернатор провів ряд лекцій в університетах та інститутах, які формують геополітичний вектор США. Були лекції в Колумбійському університеті, в Гудзонському інституті, в Атлантичній раді Сполучених Штатів Америки. Колишній посол в Україні в 2003-2006 роках Джон Гербст, він є керівником ради, також відвідає в березні в Україні. І ми домовилися зустрітися з ним уже тут.
Отже, в березні Харківську область відвідають представник Управління міжнародної торгівлі США, посол США в Україні Джеффрі Пайетт, представник міністерства енергетики Сполучених Штатів Америки. Очікуємо подальшого розширення наших взаємин з міжнародними партнерами. Ми зацікавили іноземних представників, ми показали і вже сформували певний імідж області. Вони побачили позитивні результати, вони побачили лідерські якості, вони нам повірили.
- Які конкретні пропозиції ви б хотіли почути від американських делегацій, які в березні відвідають Харківську область?
- Ми цікаві американцям. Скрізь, де був глава ОДА, він користувався величезною популярністю і великою підтримкою. Але тільки довіри до керівника області - цього недостатньо. Воно є, це позитивно і це левова частка успіху, але американці повинні ще довіряти конкретному підприємству, конкретному менеджеру. І від того, наскільки готовий харківський бізнес скористатися цим шансом, буде залежати подальший результат. За них цього ніхто не зробить.
- А конкретно є підприємства, якими цікавилися американці?
- Я вже говорила, що два американських гіганта зайшли на територію Харківської області. Є така організація OPIC (Корпорація приватних закордонних інвестицій), яка займається фінансовою підтримкою проектів на території Харківської області в тому числі. Ми домовилися з ними, що вони будуть розширювати свою співпрацю, і можуть зайти зі своїми інвестиціями на територію області. Ще раз повторюю, що багато чого буде залежати від тих пропозицій, які сформують самі підприємства, наскільки вони зацікавлять іноземного партнера, що вони готові запропонувати.
Що стосується галузевої структури інтересів, то американські партнери безпосередньо цікавилися машинобудуванням, агропромисловим комплексом, дуже цікавилися розвитком IT-сфери і налагодженням в цій частині спільних дій.
- Чому у американських партнерів такий жвавий інтерес саме до Харківської області?
- Будь-якому іноземному бізнесу цікавий тільки один підсумок - це фінансовий результат. Якщо ми говоримо про Харківську область, то, безумовно, він тут може бути позитивним, і це перше. Друге, ми, вже перебуваючи тут, користуємося підтримкою Посольства Сполучених Штатів Америки. Третє, ми активні й агресивні на міжнародній арені. Так, Харківська область - це унікальна область, у нас розвинене машинобудування, сільськогосподарський напрямок, науково-освітній комплекс, IT-індустрія. Це все може зробити нас унікальними, і за структурою нас можна порівняти з провідними регіонами країн Європейського Союзу.
При стартових можливостях навіть в нинішній економічній ситуації ми можемо бути вигідні іноземцям. Американські партнери знають, чим вище ризики, тим вище прибуток.
- Крім США, був важливий візит в Китай. Розкажіть про результати січневого візиту делегації Харківської області в провінцію Хейлунцзян. Чи є інтерес у китайських партнерів до розвитку бізнесу в Україні?
- Провінція Хейлунцзян - це північний схід Китаю, це великий промисловий комплекс, великий сільськогосподарський комплекс. У самій провінції живе близько 40 мільйонів жителів. В обласному центрі, місті Харбіні, живе 10 мільйонів жителів. Цей регіон для нас цікавий тим, що в ньому створені такі ж виробництва, як і в Харківській області: є і турбомашинобудування, і авіабудування, розвинене органічне виробництво сільгосппродукції, сфера освітньої та наукової діяльності.
У делегації були представники бізнесу, різних сфер. Китаю в першу чергу цікаві в цілому промисловість, харчова промисловість, розвиток сільського господарства і наукової, культурної сфери. Ми домовилися про те, що в червні університети Харківської області братимуть участь у науковій виставці в Китаї, яка збере всі провідні країни світу. Найближчі місяць-два промислові підприємства Харківської області відвідає делегація з Китаю. Ми відпрацьовуємо цю програму з центральними органами виконавчої влади.
- Чи зацікавлена Харківська область в проекті створення "нового Шовкового шляху" в обхід Росії? Чи є попит на українські товари в Китаї?
- Харківська область вкрай зацікавлена в цьому маршруті. Азіатський напрямок, на мою думку, для України є одним із стратегічних. Тим більше в сформованих економічних реаліях. Друга економіка в світі з колосальним внутрішнім ринком. Проект "Нового Шовкового шляху" - це глобальний стратегічний план Китаю щодо виходу на нові ринки. Поїзд з України пройшов тільки в тестовому режимі, думаю, знадобиться більше часу, щоб налагодити безперешкодний механізм поставок продукції.
- Деякий час тому в ЗМІ з'являлася інформація про те, що Китай готовий замовити кілька літаків на Харківському авіазаводі. Чи це правда?
- Є попередні домовленості на рівні підписання меморандуму з "Укроборонпромом" про завантаження Харківського авіаційного заводу. На сьогоднішній день ведуться переговори. Орган управління ХАЗу - "Укроборонпром". Підприємства оборонного комплексу, специфічні, складні, але досить перспективні.
- З урахуванням енергетичної кризи в Україні, ускладнених поставок енергетичного вугілля чи проявляли китайські партнери зацікавленість в постачаннях енергоносіїв з провінції Хейлунцзян, де знаходяться одні з найбільших китайських вугледобувних басейнів?
- Ми намагаємося стати незалежними. Китайське вугілля, звичайно, може бути цікаве. Але в цьому випадку тільки орган управління, яким є Міністерство енергетики та вугільної промисловості, має можливість розрахувати ефективність таких закупівель з урахуванням логістики, з урахуванням якості товарів, необхідності використання. І найголовніше - домовитися про ціну, щоб це було вигідно державі Україна, робити все, щоб переслідувати виключно державні інтереси.
Зауважте, Міністерству і Харківській області вдалося вирішити проблему на Зміївській ТЕС із забезпечення запасів вугілля, і сьогодні це сприймається як само собою зрозуміла річ. А ви згадайте новини рік тому, коли залишків вугілля вистачало на 2-3 дні роботи. Сьогодні цієї проблеми немає.
- Чи намагаєтеся ви в ході закордонних візитів вивести на міжнародний ринок українських інвесторів?
- Це один із пріоритетів! З цією метою був відкритий офіс представництва Харківської області у Вашингтоні. Можу сказати те, що офіс є комунікаційним майданчиком для організації переговорів, пошуку нових партнерів, деталізації конкретних проектів, а не кімнатою в Вашингтоні, куди американці будуть приносити гроші для Харківської області, як деякі "експерти" вважають. Там тепер є офіційний керівник, Шай Франклін, він глава однієї з лобістських компаній, яка користується авторитетом.
Також ми опрацьовуємо інші напрямки, інші країни, які цікавляться кооперацією з харківськими підприємствами.
Є прямий контакт в тому ж Китаї, де людина в хорошому сенсі слова лобіює інтереси Харківської області, має можливість домовлятися і на урядовому рівні Китаю, і на рівні бізнесу. Те ж саме ми плануємо зробити з офісом у Вашингтоні, де професійні лобісти будуть відпрацьовувати конкретні проекти.
Індія також залишається перспективним для нас напрямом. Ще в грудні я в пресі анонсувала співробітництво з цією країною. А вже в березні можна констатувати конкретний результат. Харківське підприємство "Турбоатом" вже уклало договори на 2016 рік з Індійськими підприємствами. Ці договори приведуть до завантаження машинобудівного комплексу не тільки одного заводу, а й суміжних підприємств "Електротяжмаш" і ДП "ХПЗ ім Т.Г. Шевченка".
- Чи вистачить цих замовлень, щоб відшкодувати ринок Росії?
- Замінити ринок Росії, звичайно, не просто. Тому що практично половина промислового комплексу, половина всіх торгових відносин були орієнтовані на ринок Російської Федерації. Але поступово ми диверсифікуємо ринки. Наприклад, з тим же Китаєм нам за 2015 рік вдалося наростити експорт в 1,5 рази, і 75% цього експорту становить машинобудування.
Так, складно, є труднощі, але вони були завжди і завжди будуть. Буде змінюватися лише вектор цих складнощів і їх інтенсивність. Доказом того, що в Україні можна успішно розвиватися, є ті іноземні підприємства, які давно ведуть свій бізнес на території України. Навіть при наявній, безумовно, недосконалій податковій і законодавчій базі.
- Які країни зараз дійсно можна назвати партнерами України і Харківської області зокрема?
- Без сумніву це Сполучені Штати Америки. У нас склалася тісна співпраця з Посольством США в Україні, безпосередньо з послом Джеффрі Пайєтом. Він дав високу оцінку діяльності глави області, відзначаючи, що Харківщина демонструє успіхи у впровадженні європейських реформ, становленні демократії та верховенства права. Укладено угоду, яка була підписана між Посольством США та Харківською обласною державною адміністрацією - Меморандум спільних дій з антикорупційної діяльності.
Домовилися з посольством, про фінансування спільних програм. І ми вже заручилися їхньою підтримкою і співпрацюємо з питань детінізації економіки, прозорості державних закупівель, спрощення системи надання адміністративних послуг.
Напряму працюємо з представництвом USAID в Україні та її керівником Джоном Пеннелом, з торговим представництвом Сполучених Штатів пані Мішель Сміт, з Крістофером Смітом, який курирує і впроваджує антикорупційні реформи на території України. Це ті люди, яких можна назвати патріотами України, хоча у них інше громадянство.
Серед європейських країн це, безумовно, Німеччина, Франція, Польща, Латвія. Ви знаєте, що ряд проектів, які були реалізовані на території Харківщини, були реалізовані за гроші країн європейського союзу.
Крім країн, це і різні фінансові організації, ЕБІ (Європейський Інвестиційний Банк), ЄБРР (Європейський Банк Реконструкції та Розвитку) який буде допомагати, в тому числі, будувати метро в Харкові. Ці та інші фінансові та донорські та благодійні організації Європейського Союзу, які допомагають розвивати інфраструктуру і покращують можливість проживання тимчасово переміщених осіб, допомагають у впровадженні нових програм, фінансують ці програми і реалізують їх або спільно з нами, або через громадські організації.
Ми використовуємо будь-яку можливість. Це потрібно робити. Мало того, відкриття офісу та робота зі Сполученими Штатами в останній період стало, напевно, глобальніше, ніж вся співпраця за 25 років. Ми добре просунулися, ми цікаві міжнародним партнерам. Ми зобов'язані виходити, ми зобов'язані домагатися. Є досить багато преференцій. З боку тих же США є список товарів, які можна безмитно ввозити. З боку Китаю є ліцензії на товари і послуги, які можна на сьогоднішній день експортувати. Так само і по інших країнах. Потрібно всього лише напрацювати все це і створити єдину базу. Сьогодні це має хаотичний характер. Ми намагаємося це все привести у відповідність, локалізувати, щоб було розуміння, що ми робимо, які кроки робимо, куди ми йдемо, які акценти ми робимо. Ставити перед собою конкретні цілі і досягати результату - це філософія роботи Харківської команди.
Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків
Всі новини на одному каналі в Google News
- 10:03Окупанти вдарили по передмістю Харкова, постраждали четверо цивільних
- 09:02У Харкові знайшли арсенал з гранатами та вогнеметами (ФОТО)
- 22:47 Більш як 200 разів окупанти штурмували лінію фронту за добу, - Генштаб ЗСУ
- 21:19В Україні запускають Єдиний держреєстр військовослужбовців: що він передбачає
- 12:57Підрозділ ДПСУ "Фурія" ефектно атакував ворога на Харківщині (ВІДЕО) Відео
- 12:22Рятувальники показали наслідки обстрілу однієї з громад на Харківщині (ФОТО)
- 09:53У Куп'янську внаслідок дронової атаки поранені двоє поліцейських
- 23:35Харківські школи отримають понад 41 млн грн на облаштування укриттів
- 23:05 На фронті тривають запеклі бої: За добу майже дві сотні атак
- 11:39Неподалік Харкова на залізниці зазнала травм 13-річна дівчинка
- 09:16Окупанти обстріляли Куп'янськ із РСЗВ, загинули двоє людей
- 11:49СБУ затримала двох підлітків, які підірвали вибухівку біля відділків поліції в Харкові ФОТО
- 21:07В Україну доставили Віфлеємський вогонь миру ФОТО
- 10:40Уніч на 15 грудня рашисти тричі били керованими авіабомбами по Харківщині
- 09:31 Ворог майже 300 разів намагався прорвати лінію фронту 14 грудня
- 12:56Черговий обстріл обстріл Харківщини: що відомо
- 10:31 Бльш як дві сотні разів армія рф намагалася напередодні прорвати фронт
- 17:01Суд поставив крапку у справи державного зрадника в Харківській області: Деталі ДБР ФОТО
- 09:07На Харківщині окупанти обстріляли підприємство, є поранені – ОВА