Скільки заплатили ТОП-15 українських в'язнів, щоб вийти з тюрми (ІНФОГРАФІКА)

В Україні свобода для одіозних підслідних чиновників та посадових осіб коштує від 365 тисяч до 450 мільйонів гривень

Скільки заплатили ТОП-15 українських в'я…

За обранням міри запобіжного заходу для підозрюваних у кримінальних провадженнях до суду можуть звертатися і слідчі поліції, і прокурори, і Національне антикорупційне бюро, і Служба безпеки України. Однак остаточне рішення все одно залишається за слідчим суддею.

Розміри застави встановлені ч. 5 ст. 182 КПК України і визначаються ступенем тяжкості злочину. Сума коливається від 1218 грн – до 364,4 тис. грн. Однак, якщо суд вважає, що такою заставою не забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, то визначається більша сума. Розмір її – повністю на розсуд судді.

Чіткого критерія визначення більшого розміру грошової застави (наприклад, десята частина річного заробітку, прив'язка до суми завданих збитків або отриманого хабара тощо) в Україні не існує.

Скільки заплатили ТОП-15 українських в'язнів, щоб  вийти з тюрми (ІНФОГРАФІКА) - фото 1

ТОП "цінних" для українського бюджету посадовців

Мабуть, найціннішим українським ув'язненим міг би стати олігарх Дмитро Фірташ, якби українські правоохоронці спромоглися затримати його на батьківщині. Утім, на людей такого масштабу поширюється тільки закордонне правосуддя. Зараз Фірташ під слідством, і австрійський суд встановив йому заставу в розмірі 125 млн євро (більше 3,6 млрд грн).

В Україні суми грошових застав топовим посадовцям менші, однак теж вражають пересічного громадянина.

1. Серед "підозрюваних-одноосібників" ТОП розміру застави очолює, безперечно, пов'язана з державною власністю й газом - екс-заступник голови правління НАК "Нафтогаз України" Олександр Кацуба, який проходить у "справі Курченка" як підозрюваний у створенні злочинної організації і перевищенні службових повноважень.

ТОП-15 українських в'язнів, яким дозволили вийти з тюрми за гроші - фото 1

17 червня слідчі ГПУ затримали, а 18 червня суд арештував на два місяці молодшого брата із сумнозвісного клану Кацуб Олександра. За версією слідства, Кацуба-молодший після свого переходу із "Чорноморнафтогазу" на посаду заступника глави "Нафтогазу" допоміг компанії Курченка "Газ України 2020" вкрасти у державного холдингу бензину на 500 млн грн.

На самому початку липня Апеляційний суд Києва відмовився змінювати запобіжний захід. Суд залишив в дії раніше обране – арешт на 2 місяці з правом внесення застави у розмірі 450 млн грн.

Ще одна справа "нафтогазівців". Спеціалізована антикорупційна прокуратура сьогодні, 15 липня, проситиме внесення застави у 205 млн грн для підозрюваних в розтраті коштів "Одеського припортового заводу" топ-чиновника "Нафтогазу" Сергія Переломи та першого заступника директора ОПЗ Миколи Щурикова.

2. Абсолютний рекорд із розміру призначених застав також має "газова справа", в якій фігурує нардеп Олександр Онищенко. 15 червня детективами НАБУ та прокурорами САП в рамках розслідування корупційної схеми з перепродажу газу, видобутого в рамках спільної діяльності з державним підприємством "Укргазвидобування", було здійснено 37 обшуків у Львові, Дніпрі та Києві. За попередніми даними, в результаті викритої газової схеми державі було завдано збитків на рівні 3 млрд грн. З яких 1,6 млрд грн – це кошти, отримані в результаті перепродажу газу посередниками та виведені через фіктивні підприємства, 1,3 млрд грн – це несплачена сума ренти за користування надрами.

ТОП-15 українських в'язнів, яким дозволили вийти з тюрми за гроші - фото 2

Під час слідчих дій було затримано 10 осіб, підозрюваних у причетності до газової схеми.

Усіх десятьох "друзів Онищенка" суд арештував на 60 днів із визначенням кожному застави. Сумарний розмір цих застав складає 1,003 млрд грн.

В тому числі одному з фігурантів справи – Олегові Рябошапці - Апеляційний суд Києва збільшив розмір застави у 66 разів - до 100 млн грн.

3. Під час розслідування кримінального провадження за підозрою екс-генерального прокурора Віктора Пшонки у відмиванні бюджетних коштів правоохоронці затримали Бориса Крука - сина одеського екс-нардепа Юрія Крука.

ТОП-15 українських в'язнів, яким дозволили вийти з тюрми за гроші - фото 3

Чоловіку оголосили підозру у вчиненні низки злочинів: співучасть у заволодінні коштами в особливо великих розмірах, відмивання злочинних доходів і фіктивне підприємництво.

24 червня Печерський районний суд Києва на два місяці заарештував Крука та визначив йому розмір застави в 30 млн грн.

4. На Рівненщині підозрюваному в причетності до організації незаконного видобутку бурштину заступнику прокурора Рівненської області Андрію Боровику суд визначив заставу в розмірі 9,5 млн грн.

Вочевидь, Феміда взяла до уваги інформацію у ЗМІ, що тільки колекція годинників "бурштинового прокурора" тягне на 860 тис. доларів.

5. У середині березня раднику Львівського міського голови Андрія Садового Андрію Федоренку Галицький районний суд міста Львова призначив заставу у розмірі 6 млн грн. Його підозрюють у шахрайстві в особливо великих розмірах, скоєному групою осіб за бюджетні кошти

Йдеться про справу із мільйонами гривень, які вкрали на закупівлі львівських трамваїв.

6. Солом'янський райсуд столиці 21 травня заарештував заступника прокурора Київської області Олександра Колесника на два місяці з можливістю внесення застави у розмірі 5,5 млн грн, в той час як НАБУ просило призначити заставу у розмірі 300 млн грн.

ТОП-15 українських в'язнів, яким дозволили вийти з тюрми за гроші - фото 4

Саме в таку суму оцінюється збиток, завданий державі Колесником.

7. Екс-заступник голови Миколаївської ОДА Микола Романчук, який погорів на хабарі 92 тисяч доларів за вирішення питання видобутку вапняку у кар'єрі, вийшов під заставу у 5,5 млн грн.

Необхідну суму цього тижня начебто позичив син підозрюваного у двох бізнесменів.

ТОП-15 українських в'язнів, яким дозволили вийти з тюрми за гроші - фото 5

8. У квітні Печерський районний суд Києва обрав міському голові Вишгорода Олексію Момоту запобіжний захід у вигляді утримання під вартою строком на два місяці з можливістю внесення застави у розмірі 5 млн грн.

Затриманий мер Вишгорода підозрюється в тому, що він разом із чотирма спільниками вимагав від представника будівельної фірми неправомірну вигоду в сумі 300 тис. дол., а також приміщення площею 4 тис. кв. м в новобудові.

Звісно ж, за мера внесли заставу.

9. Підозрюваний у вбивстві публіциста Олеся Бузини Денис Поліщук отримав можливість вийти під заставу у 5 млн грн. 

Рідні Поліщука стверджують, що в день убивства той був в зоні проведення антитерористичної операції, і цьому є багато свідків.

ТОП-15 українських в'язнів, яким дозволили вийти з тюрми за гроші - фото 6

10. Дуже показовою була історія з екс-нардепом від Партії регіонів, головою парламентської фракції "регіоналів" Сергієм Єфремовим, щодо якого розслідувалося кілька кримінальних проваджень.

У першому кримінальному провадженні про зловживання службовим становищем йому визначили заставу в розмірі 3,6 млн грн. Гроші за Єфремова вніс його однопартієць, колишній урядовець Борис Колесніков.

Однак уже у другій справі, порушеній за ч. 3 ст. 161 КК України (умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, які спричинили тяжкі наслідки у вигляді масової загибелі людей) суддя побачив невелику небезпеку та призначив заставу 60,9 тис. грн. Суддя також не врахував прохання прокуратури обрати безальтернативне тримання під вартою, оскільки "не було обґрунтовано обвинувачення у розпалюванні міжнаціональної ворожнечі". Ясна річ, що така сума не стала проблемою для одного з найбагатших депутатів Луганщини.

ТОП-15 українських в'язнів, яким дозволили вийти з тюрми за гроші - фото 7

Нещодавно Єфремов похвалився тим, що з нього зняли всі обвинувачення та повернули закордонний паспорт.

11. Дніпровський райсуд Києва 8 липня арештував і призначив заставу в 2 млн 85 тис гривень підозрюваному в хабарництві заступнику міністра охорони здоров'я Роману Василишину. Наразі чиновника арештовано до 3 вересня. Василишин же у свою чергу підкреслив, що має намір оскаржити рішення суду, однак додав, що почне збір грошей для внесення застави.

12. У випадку колишнього голови ДСНС Сергія Бочковського, якого разом із першим заступником Василем Стоєцьким затримали 25 березня 2015 року "під камери" просто під час засідання Кабінету міністрів.

Чиновників звинуватили у нанесенні державі збитків на суму більше 6,5 млн грн, а також у безпосередній причетності до розкрадання 1,1 млн грн.

ТОП-15 українських в'язнів, яким дозволили вийти з тюрми за гроші - фото 8

За кілька днів Печерський районний суд Києва обрав Бочковському і Стоєцькому міру запобіжного заходу у вигляді триманні під вартою строком на 2 місяці та визначив заставу в 1,18 млн грн кожному.

Звичайно ж, вже чиновники, сплативши заставу, одразу опинилися на свободі.

13. У 2015 році депутата Київради Віталія Даниленка, який ініціював у столиці створення комісії з перевірки АЗС, затримали правоохоронці. За даними слідства, він вимагав з власників газових автозаправок гроші за те, що його комісія не буде перевіряти ці АЗС. Під час слідства у Даниленка та його поплічників правоохоронці виявили кілька мільйонів гривень.

Суд визначив депутатові заставу в розмірі 1,04 млн грн. Згідно ухвали Печерського суду від 26 травня, прокурор ГПУ закрив кримінальне провадження стосовно Даниленка 13 квітня "у зв’язку з невстановленням доказів для доведення їх винуватості в суді і вичерпанням можливості їх отримати". Заставу повернули особі, що її внесла.

14. Солом'янський районний суд Києва 2 липня відпустив під заставу екс-головного санітарного лікаря України Святослава Протаса, якого підозрюють в одержанні неправомірної вигоди. Протаса відпустили під заставу в 413 тис. грн.

ТОП-15 українських в'язнів, яким дозволили вийти з тюрми за гроші - фото 9

За відомостями слідства, Протас використовував найпримітивнішу схему збагачення за рахунок бюджету: чиновник незаконно виписував по 2 премії своїм підлеглим, одна з яких поверталася йому.

15. У 2015 році суд призначив екс-комбату "Айдара", нардепу Сергію Мельничуку заставу в розмірі 365 тис. грн. Екс-комбату, зокрема, інкримінували створення злочинної організації з підпорядкованих йому бійців. Адвокат Мельничука цю суму назвав необґрунтованою, а сам підозрюваний заявив, що таких грошей у нього немає.

Незважаючи на заяви, за Мельничука внесли 365 тис. грн застави. Зі слів захисника депутата, гроші зібрали родичі, знайомі та друзі Мельничука.

ТОП-15 українських в'язнів, яким дозволили вийти з тюрми за гроші - фото 10

Що таке застава

Застава є одним із п’яти видів запобіжного заходу в кримінальному провадженні.

Грошова застава закріплена п. 3 ч. 1 ст. 176 Кримінального процесуального кодексу України. Застава не може бути застосована до особи, яка підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114¹, 258-258-5, 260, 261 Кримінального кодексу України (ч. 5 ст. 176 КПК України).

Тобто, за злочини, які посягають на основи національної безпеки України, втягнення у вчинення терористичного акту або публічних закликів до їх скоєння, сприянню терористичному акту або його фінансуванню, створення териростичної групи або здійснення терористичного акту, за створення незаконних воєнізованих формувань, напад на об’єкт (-ти), на якому є предмети, які можуть створити підвищену небезпеку для оточення.

Застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок суду який обирав запобіжний захід, відкритий в територіальному органі Казначейства.

Однак внесення застави не означає, що особа "відкупилася" від покарання. У законодавстві немає норми, за якою б особа після внесення застави в подальшому звільнена від покарання.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme